post

Każdy pies potrzebuje spaceru, nie tylko po to, aby załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale także po to, aby pobawić się z innymi psami, poznać nowe terytorium i zapachy czy – po prostu – aktywnie spędzić czas z właścicielem. Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać idealny spacer?

Mam ogród, to wystarczy!

Część właścicieli uważa, że posiadanie ogrodu zwalnia ich z obowiązku wyprowadzania psa na spacer. To nieprawda. Owszem, potrzeby fizjologiczne mogą zostać załatwione w ogrodzie, ale nie tylko o to chodzi. Spacer to przede wszystkim idealna okazja, aby w pozytywny sposób rozładować nadmiar energii naszego psiaka. Poza tym nasz przyjaciel uczy się przebywać z innymi zwierzętami oraz ludźmi, poznaje nowe tereny, zaspokaja potrzebę poznawania świata. Spacery redukują stres oraz negatywne emocje naszego psa.

Brak ogrodu – dłuższe spacery?

Może nie tyle dłuższe, ile częstsze. Brak ogrodu determinuje załatwianie potrzeb fizjologicznych podczas spaceru. W zależności od potrzeb psa zaleca się od 4-5 spacerów dziennie. Jeden z nich powinien być znacznie dłuższy, inne mogą być krótkim epizodem.

Dłuższy spacer powinien pełnić funkcję „rekreacyjną”. Można go na przykład połączyć z bieganiem, zabawą bądź nauką prostych komend. W krótszych spacerach chodzi bardziej o załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Regularne godziny

Pies powinien wychodzić na spacery o w miarę regularnych porach. Dzięki temu nauczymy go odpowiedniego porządku dnia. Nie załatwi swoich potrzeb fizjologicznych w domu, bo będzie wiedział, że niedługo wyjdzie na dwór. Regularność pomoże także nam. Większość z nas pracuje. Postarajmy się, aby ktoś z naszej rodziny lub znajomych mógł w tym czasie, choć na chwilę, zabrać psiaka na spacer. Ciekawe rozwiązanie wymyślono w Szwecji. Pracownicy niektórych firm otrzymują w ciągu dnia 30 minut przerwy na powrót do domu i zabranie pupila na spacer. Jeśli ktoś mieszka i pracuje w dwóch różnych miastach, może zabrać psa do tzw. hunddagis, czyli przedszkola dla psów.

Spacer z psem może być także dla nas ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Możemy wówczas poznać innych ludzi, ale także… stracić trochę kalorii. Warto? Zdecydowanie!