post

Stan zdrowia oraz kondycja psa w głównej mierze zależy od tego, co je. Wybór odpowiedniego pokarmu to podstawa. Paradoksalnie nie jest to takie proste.

Sucha czy mokra karma?

Ten wybór zależy w zupełności od preferencji opiekuna oraz samego psa. Karma sucha jest tańsza oraz podaje się ją w mniejszych porcjach. Dodatkowo jest bardziej treściwa oraz bogatsza w składniki odżywcze. Karma mokra jest wprawdzie mniej sycąca, ale z reguły psy bardziej za nią przepadają. Zawiera więcej wody. Optymalnym rozwiązaniem jest łączenie obu karm. Dzięki temu nasz pies otrzyma odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie zaleca się podawania jednego rodzaju karmy przez bardzo długi okres.

Jak rozpoznać dobrą karmę?

Dobrą karmę można rozpoznać po ilości mięsa, obecności zbóż oraz dodatkowych składników odżywczych. Mięso jest dla psa bardzo ważne, ponieważ zawiera dużą ilość białka. W dobrej karmie powinno znajdować się ponad 20% mięsa. Oprócz zawartości należy zwrócić uwagę na samo mięso. Powinno być świeże bądź suszone. Należy kategorycznie unikać karm, które w swoim składzie zawierają mączkę mięsną. Najbardziej wartościowe są karmy nieposiadające zbóż. Pies w naturze nie żywi się zbożami, dlatego ich obecność w karmie podyktowana jest chęcią obniżenia kosztów produkcji. Nie oznacza to oczywiście, że pies nie może jeść zbóż. Zwróćmy tylko uwagę, żeby były pod postacią pełnych ziaren. W dobrej karmie powinny znajdować się także dodatki. Najbardziej wartościowe będą warzywa, owoce, witaminy oraz związki chemiczne, które pozytywnie wpływają na stan kości, sierści oraz uzębienia.

Karmy specjalistyczne

Powyższymi wskazaniami powinno się kierować wyłącznie przy wyborze karmy dla zdrowego psa. W przypadku choroby lub nadwagi należy podawać karmę specjalistyczną, którą wcześniej zalecił weterynarz. Wówczas bezwzględnie trzeba przestrzegać jadłospisu ułożonego przez weterynarza lub wskazanego przez producenta karmy specjalistycznej.

Smakołyki

Każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść jakąś przekąskę. Podobnie nasze zwierzęta. Drobny smakołyk nie zaszkodzi psu, jeśli będzie podawany w odpowiedniej ilości. Przede wszystkim celem przekąski nie jest zaspokojenie głodu, dlatego nie wolno zastępować karmy kabanosami czy ciasteczkami dla psów. Smakołyki mogą być z kolei bardzo pomocne przy nauce służąc jako nagroda.