Mój pies ma zaczerwienione i bolesne dziąsła…

Wynika to najprawdopodobniej z toczącego się stanu zapalnego. Najczęstszą przyczyną jest obecność płytki bakteryjnej, a w zaawansowanych przypadkach nawet kamienia nazębnego, które doprowadzają do podrażnienia dziąseł. Konieczne może się okazać ultradźwiękowe usuwanie kamienia oraz użycie specjalnych antybiotyków.

Mój królik ma ostatnio słabszy apetyt i ma mokrą sierść przy pyszczku. Co to może być?

U królików często zdarzają się problemy ze zgryzem, czego efektem mogą być przerośnięte zęby, które uniemożliwiają prawidłowe pobieranie pokarmu i mogą dodatkowo ranić policzki. Gdy zauważymy u naszego pupila ślinienie, niechęć do jedzenia zwłaszcza twardych pokarmów, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który skoryguje ząbki. Zęby u królików rosną przez całe życie, dlatego w…

Mój kot jest bardzo niespokojny i drapie uszy, a w środku jest jakaś czarna wydzielina.

Prawdopodobnie mamy do czynienia ze świerzbowcem usznym. Pasożyt ten żywi się naskórkiem i płynem tkankowym wywołując silny świąd. Koniecznie trzeba się zgłosić z kotem do lekarza, który zaleci odpowiednie środki.

Moja suka skończyła cieczkę, nosi zabawki i liże się po sutkach.

Mamy tutaj do czynienia z ciążą urojoną, dość często występującą u suk. Lekarz weterynarii przepisze odpowiednie tabletki, które pomogą przerwać produkcję mleka.

Moja dwuletnia kotka (dachowiec) przez większość dnia z uporem maniaka…

Moja dwuletnia kotka (dachowiec) przez większość dnia z uporem maniaka wylizuje sierść. Uprzejmie proszę o odpowiedź, co może być tego przyczyną? Możemy mieć do czynienia z dermatozą pochodzenia nerwowego, pasożytami zewnętrznymi (Cheiletiella lub świerzbowiec) ewentualnie alergia pokarmowa. Niezbędna jest tu wizyta u lekarza.

Czy istnieje możliwość odrobaczenia kota w sposób bezstresowy?

Dostępne są już na rynku środki, które możemy podać w formie kropli na skórę. Niestety są one nieco droższe od zwykłych tabletek i past odrobaczających. Można je kupić w lecznicach weterynaryjnych.