post

Chociaż koty doskonale radzą sobie z higieną, to w niektórych aspektach warto im pomóc. Z początku raczej nie będą zachwycone ludzką interwencją, jednak z czasem docenią naszą troskę oraz wysiłek. Warto jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać kota do zabiegów pielęgnacyjnych.

Sierść
Koty przykładają ogromną wagę do swojej sierści. Codziennie starannie ją wylizują, pozbywając się starych włosów. Problem pojawia się w momencie, gdy tych włosów jest zbyt dużo. Wówczas w układzie pokarmowym tworzą się tak zwane pilobezoary, czyli zbite „kulki” włosów. Możemy temu łatwo zapobiec, szczotkując sierść kota. W przypadku kotów o dłuższej sierści to czynność w zasadzie obowiązkowa.

Szczotkowanie
Metoda szczotkowania zależy od długości włosów kota. W przypadku krótkowłosych wystarczy wyczesać stare owłosienie szczotką z naturalnym włosiem. W przypadku kotów długowłosych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najpierw należy rozczesać włosy, zwracając uwagę na kołtuny. Czasami trzeba je usunąć nożyczkami. Czesanie zaczynamy zawsze od łap, a następnie przechodzimy do grzbietu. Czesać powinno się koty już we wczesnych etapach ich życia, od 3. miesiąca. Pierwszy raz powinien być połączony z zabawą. Kot musi zapamiętać szczotkowanie jako coś miłego, relaksującego.

Kąpiel
W przeciwieństwie do psów, kotów nie należy kąpać. Oczywiście są wyjątki, takie jak bardzo mocne zabrudzenie sierści. Jeśli nasz mruczek przebywa głównie w domu, poziom jego higieny będzie z pewnością na wysokim poziomie. Większość kotów nie przepada za wodą. Ewentualna kąpiel będzie oznaczać stres oraz usunięcie naturalnych substancji natłuszczających skórę oraz włosy.

Pazurki
Kocie pazurki należy obcinać średnio co dwa tygodnie, jednak wyłącznie wtedy, gdy kot mieszka w domu. W przeciwnym razie pazurki są niezbędne do wspinania się na drzewo czy do samoobrony. Paradoksalnie obcinanie nie jest trudne. Wystarczy tylko kupić specjalistyczne cążki lub nożyczki. Przed zabiegiem należy ustalić „martwą” część pazurka. Z reguły można poszukać na pazurku po prostu różowej kreski. Nigdy nie należy obcinać tego, co znajduje się za kreską. Oczywiście dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie zabranie kota do weterynarza.

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz jak można zabezpieczyć mruczka przeciwko pasożytom? Za tydzień ciąg dalszy naszych porad!