post

Pies stopniowo pozbywa się części swojej sierści średnio dwa razy w roku. Nie trzeba się tym przejmować. Należy jednak zwrócić uwagę wówczas, gdy sierść będzie wypadać w większych ilościach odsłaniając przy tym skórę.

Dlaczego tak się dzieje?
Sierść psa składa się z trzech rodzajów włosów. Pierwszy to włos wzrostu. Jak sama nazwa wskazuje, jest to włos, który rośnie. Dopiero po pewnym czasie przechodzi w fazę dojrzewania. Stanowi wówczas część pięknego, mocnego owłosienia. Ostatni etap to faza obumierania. To właśnie te włosy powinny wypadać, aby zrobić miejsce nowym.

Niepokojące objawy
Linienie to normalny proces, jednak niektóre objawy powinny nas niepokoić, np. jeśli wypadanie sierści jest zbyt duże w okresie linienia lub jeśli sierść wypada poza okresem linienia. W pierwszym przypadku należy przede wszystkim obserwować i szukać ewentualnych zmian skórnych. Drugi przypadek jest znacznie prostszy. Nadmierne wypadanie sierści poza okresem linienia zawsze oznacza problemy zdrowotne. Co może być przyczyną?

Nieodpowiednia dieta
To ona jest najczęstszą przyczyną problemów. Przede wszystkim należy pamiętać, że dużo nie znaczy dobrze. To nic, że pies zje całą miskę pożywienia, jeśli nie dostarczymy mu odpowiednich witamin. Warto pokusić się o zakup karmy wzbogaconej wspomnianymi witaminami, a co jakiś czas zmieniać rodzaje pożywienia, aby zapewnić różnorodność walorów odżywczych.

Niewłaściwa pielęgnacja
Z reguły im dłuższa sierść, tym więcej czasu musimy poświęcić na jej pielęgnację. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, które pomaga usunąć martwe włosy. Najważniejsza jest jednak kąpiel. Niestety wciąż można ułyszeć przesąd, który mówi, że psów nie powinno się myć, a nawet jeśli, to maksymalnie raz w roku. To błąd. Na psiej sierści osadza się nie tylko kurz uliczny, ale także trujące substancje chemiczne. Nie ma innej możliwości, aby się ich pozbyć. Tylko dokładna kąpiel pozwoli zapobiec łuszczeniu się skóry. Szampon, który użyjemy, najlepiej kupić u weterynarza – wówczas mamy pewność, że to sprawdzony i bezpieczny preparat.

Choroby
Nadmierne wypadanie sierści może być także objawem poważniejszej choroby. Nie muszą to być tylko problemy skórne, ale także atak pasożytów wewnętrznych czy zewnętrznych. Ten problem skutecznie może rozwiązać szczepienie.

Także alergia może powodować wypadanie sierści. Trzeba jednak pamiętać, że równie dobrze może to być objaw choroby serca czy układu pokarmowego. Organizm psa może zareagować w różny sposób, dlatego niezwykle istotne są regularne wizyty u weterynarza.