post

Koty to urocze zwierzęta, które uwielbiają dużo jeść. Są na tyle kochane, że niezwykle trudno im odmówić kolejnego smakołyka. Niektórych produktów nie wolno im jednak dawać.

Okruszek ze stołu
Paradoksalnie to właśnie resztki z obiadu są najbardziej szkodliwe. Kot to drapieżnik, więc jego dieta wygląda zupełnie inaczej. Jednocześnie pokarm, który dostaje na co dzień, składa się z innych składników, niż nasz obiad. Z pewnością kot będzie prosił, a wręcz domagał się kawałka naszego obiadu. Nie należy jednak ulegać. Wystarczy tylko, że nasz kot nauczy się, że przy stole nic nie dostanie.

Pokarm dla psów
Nic się nie stanie, jeśli kot raz czy dwa zje psie jedzenie. Problem pojawi się dopiero wtedy, gdy stanie się to normalnością. Pokarm dla psów zawiera zupełnie inne składniki, niekoniecznie przeznaczone dla kotów. Efektem złego doboru pożywienia mogą być częste wymioty oraz bóle brzucha.

Jajko
W prawie każdym poradniku możemy przeczytać o fenomenalnym wpływie jajka na sierść kota. Dzięki niemu staje się lśniąca oraz aksamitna. To jednak mit. Jajka zawierają groźny enzym awidyny, który skutecznie eliminuje witaminę B, a to właśnie witamina B pozytywnie wpływa na sierść. Generalnie należy unikać surowego białka, natomiast żółtko ewentualnie podawać w naprawdę minimalnej postaci.

Słodycze
Tego nie wolno podać kotu. Gorzka czekolada, pączki, ciasteczka oraz bita śmietana – wszystko kotom szkodzi. Według najnowszych badań koty nie rozpoznają prawdopodobnie słodkiego smaku. W tej sytuacji słodycze stają się zupełnie bezużyteczne dla kota. Nie posiadają wartości odżywczych, zawierają szkodliwy cukier oraz powodują zatrucia.

Mleko
Jest to prawdopodobnie najgłębiej oraz najstabilniej zakorzeniony mit. Koty nie powinny pić mleka. Napój ten w kontekście kotów nie posiada żadnych wartości odżywczych. Jest wysokokaloryczny, a więc może powodować otyłość. Co więcej, mleko zawiera laktozę, która bardzo często negatywnie wpływa na zdrowie kota.