post

Paradoksalnie wzrok nie jest najważniejszym zmysłem psa. Teoretycznie widzi znacznie lepiej od ludzi w nocy. Jednocześnie rozpoznaje mniej kolorów. Dla psa znacznie ważniejszy jest węch oraz słuch. To właśnie na tych zmysłach opiera się, gdy nagle traci wzrok…

Utrata wzroku
Może nastąpić nagle, w dowolnym momencie życia. Nie ma żadnej reguły. Wówczas najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc. To okres, kiedy pies czuje się zagubiony w nowej rzeczywistości. Nie potrafi rozpoznać swojego świata. Po tym czasie każdy pies zaczyna zachowywać się inaczej. Jeden szybko przystosuje się do nowej rzeczywistości, inny będzie potrzebował znacznie więcej czasu. Pewne jest jedynie to, że należy go otoczyć jeszcze większą opieką oraz miłością. Musi po prostu czuć, że nie jest sam.

Przeszkody
Przede wszystkim należy przystosować mieszkanie do nowej rzeczywistości. Psy bardzo szybko aklimatyzują się w swoim domu. Bardzo możliwe, że jeszcze przed utratą wzroku, znały go praktycznie na pamięć. Dlatego ważne jest, aby nie przeprowadzać żadnych przemeblowań. Zmiana położenia danego przedmiotu może bardzo utrudnić życie zwierzakowi. Zaleca się także, aby w miarę możliwości usunąć ostre elementy. Przykładowo na kant niskiego stołu można przykleić specjalną osłonkę. Bardzo niebezpieczne dla niewidomego psa mogą być zabawki dzieci. Mogą one m.in. zranić łapę.

Rutyna
Należy bezwzględnie pokochać rutynę. Miska z jedzeniem oraz wodą musi mieć stałe miejsce w domu. Podobnie z legowiskiem. Pies, nie mogąc znaleźć swoich rzeczy, może stać się nerwowy oraz zagubiony. Utrata wzroku wcale nie oznacza rezygnacji ze spacerów. Trzeba jedynie codziennie wybierać tę samą trasę oraz pilnować, aby pies nie wszedł przypadkowo w krzaki lub w inną przeszkodę. Paradoksalnie nie powinno być problemów podczas spotkania z innym psem. W tym przypadku i tak najważniejszy jest węch.

Komendy
Wydawanie komend pozwala znacznie szybciej przystosować się psu do nowej rzeczywistości. Pies bardzo szybko przyswoi sobie podstawowe hasła typu: uważaj, w prawo, w lewo. Dostosowanie się do wydanego polecenia, pozwoli mu uniknąć zderzenia z obiektem, dlatego z pewnością będzie wyczulony na wszystkie komendy.

Życie z niewidomym psem wcale nie musi być przykre. Może być takie jak kiedyś. Genialny węch oraz słuch pozwalają przystosować się do nowej rzeczywistości. Oczywiście należy pomagać. Przede wszystkim jednak trzeba jeszcze mocniej kochać…