post

Dla wielu osób rybki w akwarium to wyłącznie element wystroju pokoju. Jest to jednak błędne myślenie. Bezwzględnie trzeba o nie dbać oraz starać się, aby naszym rybkom żyło się jak najlepiej.

Pokarm
Praktycznie każdy ma z tym problem. Nie ma złotego środka. Ilość oraz rodzaj pokarmu zależy w głównej mierze od liczby oraz gatunku ryb. Przede wszystkim trzeba obserwować. Jeśli widać, że resztki pokarmu pływają w wodzie, należy zmniejszyć ilość pożywienia. Generalnie jest to jedyny sposób, aby odpowiednio dobrać ilość pokarmu do zapotrzebowania rybek.

Rośliny
Rybki w akwarium powinny czuć się komfortowo. Dlatego nie można przesadzać z ilością roślin oraz innych dekoracji. Jednocześnie każdą roślinkę należy co jakiś czas oczyścić z glonów.

Woda
To najważniejszy element dbania o akwarium. Każdego dnia należy sprawdzać temperaturę wody. Czasami grzałka może się zepsuć. Natomiast średnio raz w tygodniu należy wymieniać około 15% wody. Ważne, aby do akwarium nie wlewać wody prosto z kranu. Zawiera ona bardzo dużo chloru, który może okazać się szkodliwy dla naszych rybek. Zaleca się stosowanie wody, która odstała około 3 dni w baniaku.

Dno
Resztki pokarmu oraz wszelkie zanieczyszczenia gromadzą się na dnie akwarium. To właśnie one najczęściej powodują brzydki zapach. Najlepiej zakupić odmulacz dna. Nie jest drogi. Pomaga wyssać brud, jednocześnie pozostawiając żwirek.

Filtr
Należy go sprawdzać co najmniej raz dziennie. Odpowiada za prawidłowe oczyszczanie wody z wszelkich zanieczyszczeń. Po jakimś czasie wkład filtru może się zapełnić.
UWAGA. Filtru nie wolno myć pod bieżącą wodą. Co około 2-3 tygodnie wytwarzają się w nim bakterie nitryfikacyjne, które odpowiadają za walkę z glonami. Chlor prawie na pewno je zabije. Filtr należy myć w wodzie, którą wcześniej wylejemy z akwarium.