post

W ostatnim czasie coraz modniejsze staje się podróżowanie z psem. W internecie można znaleźć mnóstwo zdjęć, na których widać pupila przed wieżą Eiffla, Koloseum lub na Preikestolen. Jednocześnie podróżowanie z psem wymaga dozy profesjonalizmu.

Paszport, dokumenty…
Najpierw formalności. Kategorycznie wymagany jest dokument, który potwierdzi, że nasz pies został zaszczepiony. Obligatoryjne szczepienia mogą różnić się w poszczególnych państwach. Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy aby na pewno nasz pupil dostał niezbędne szczepionki. Paszport jest równie ważny. Teoretycznie nikt go nigdy nie sprawdza, jednak jego brak grozi mandatem (wymagany paszport można wyrobić w Orivet).

Czip
Jest niesamowitym wynalazkiem, który pomaga szybko odnaleźć właściciela. Większość służb porządkowych będzie kierowała się właśnie informacjami zapisanymi w czipie. Trzeba jednak pamiętać, aby przed wyjazdem zapisać się do międzynarodowej bazy danych Safe Animal. Czipowanie jest także usługą, którą oferujemy w Orivet.

Dodatkowe zabezpieczenie
Czip to jednak nie wszystko. Przechodzień, który odnajdzie naszego psa, niekoniecznie będzie wiedział o czipie. W tej sytuacji bardzo dobrze sprawdza się metalowa blaszka, na której został wcześniej wyryty numer telefonu do właściciela. Ten sposób zabezpieczenia pozwoli zaoszczędzić dużo czasu.

Przejazdy
Przed wyruszeniem w podróż pomyśl o transporcie. Przejazdy zapewne nie będą krótkie, więc Twój pies spędzi w samochodzie stosunkowo dużo czasu. Odpowiedni komfort będzie mu niezbędny. Zwierzę musi mieć odpowiednio dużo miejsca oraz dostęp do świeżego powietrza. Zaleca się także, aby co trzy godziny robić przerwy. Przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas może okazać się męczące.

Smycz
Obowiązkowa! Trudno w to uwierzyć, ale wciąż niektórzy wybierają się w podróż bez smyczy. Nawet jeśli Twój pies jest niesamowicie dobrze wychowany i nigdy nie oddali się na centymetr, musisz posiadać smycz. Zwierzę w każdej chwili może się przestraszyć, a to oznacza już tylko długie, nerwowe poszukiwania zguby.

Podróżowanie z psem dostarcza mnóstwo radości, a jego organizacja nie sprawia większych trudności (chętnie pomożemy!).
A Państwo – macie już jakieś doświadczenie w tym temacie?