post

Chomiki to urocze zwierzęta, które dostarczają dużo radości. Opieka nad nimi jest stosunkowo łatwa, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Decyzja
Chomiki, w przeciwieństwie do niektórych zwierząt, nie wymagają szczególnej wiedzy i umiejętności opieki nad nimi. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak psy czy koty potrzebują zainteresowania oraz miłości.

Wybór
Zaleca się, aby wybrać chomika między czwartym a siódmym tygodniem życia. Wówczas zwierzątko najlepiej przystosuje się do nowego środowiska. Proces oswojenia z nowym właścicielem także przebiega nieco szybciej.

Miejsce
Każdy chomik potrzebuje dopasowaną do jego wymagań klatkę. Nie może być ona zbyt mała czy źle wyposażona. Dno klatki pokryj trocinami o grubości 5-6 centymetrów. Najlepszym wyborem będą wióra z drzew sosnowych. Są zupełnie bezpieczne. Poidło powinno znajdować się na takiej wysokości, aby chomik zawsze mógł je dosięgnąć. Oczywiście woda zawsze musi być czysta oraz świeża. Pamiętaj także, aby kupić lub zrobić samodzielnie mini domek, w którym chomik będzie spał. Klatka powinna znajdować się w takim miejscu, aby chomikowi nie było ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco.

Zabawki
Chomiki uwielbiają się bawić. Kochają gryźć, biegać oraz aktywnie spędzać czas. Najprostsza zabawka to tekturowa rolka po papierze toaletowym. Twój nowy przyjaciel z radością będzie ją gryzł. Jednocześnie jest ona całkowicie bezpieczna. Inne zabawki znajdziesz w sklepie zoologicznym. Kołowrotek, drabinka, labirynt – wybór jest naprawdę duży. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi zabawy właśnie z Tobą! Chomiki są bardzo towarzyskie.

Pokarm
Jedzenie powinno podawać się 1-2 razy dziennie. Oprócz tradycyjnego pokarmu dostarczaj mu także świeżych owoców oraz warzyw. Każdy nowy produkt za pierwszym razem podaj w małej ilości, aby organizm chomika mógł się do niego przystosować.

Higiena
Trociny w klatce wymieniaj raz w tygodniu, natomiast resztki po jedzeniu usuwaj od razu, gdy tylko zauważysz, że zaczynają się psuć lub chomik na dobre stracił zainteresowanie nad nimi. Chomiki myją się same, dlatego nie zaleca się kąpieli. Każdy ewentualny brzydki zapach pochodzący od chomika, będzie raczej wynikiem nieświeżych trocin…