post

Opieka nad wężem wymaga dużego profesjonalizmu oraz doświadczenia. Przed zakupem jakiegokolwiek węża należy bardzo poważnie zastanowić się nad tym pomysłem. Być może w podjęciu decyzji pomoże Ci nasz krótki poradnik.

Decyzja
Przede wszystkim musisz się zastanowić, dlaczego chcesz kupić węża. Musisz zdać sobie sprawę, że nie jest to takie samo zwierzątko jak kot czy chomik. Z gadem raczej nie będziesz się przytulał czy bardzo dużo bawił. Jeśli jednak będziesz zainteresowany obserwacją życia swojego węża oraz będziesz chciał poznać jego zachowania, to z całą pewnością zwierzę to dostarczy Ci mnóstwo radości.

Warunki

Wąż wymaga specjalnych warunków bytowych. Oprócz podstawowych wymagań potrzebuje także ciszy oraz spokoju. Posiadanie węża w domu, w którym jest dużo domowników, dzieci i zwierząt może mijać się z celem. Musisz pamiętać, że to właśnie wąż będzie najczęściej w centrum uwagi.

Edukacja

Oczywiście nie musisz posiadać dyplomu z biologii, jednak pewna wiedza jest wymagana. Wąż to wciąż bardzo zagadkowe stworzenie, które czasami może zachowywać się dziwnie. W takiej sytuacji będziesz potrzebował dodatkowej wiedzy, aby móc poprawnie zrozumieć swojego przyjaciela. Dodatkowa wiedza ułatwi Ci także diagnozowanie potencjalnych chorób.

Wydatki

Posiadanie węża jest kosztowne. W zależności od rozmiarów musisz dostarczać mu zawsze odpowiednie pożywienie. Oprócz jedzenia należy także systematycznie podawać witaminy. Dodatkowo musisz zapewnić odpowiednio ogrzewane terrarium, co łączy się z większymi wydatkami za prąd.

Wyposażenie

Kluczowym elementem jest terrarium. Najpierw poszukaj odpowiedniego miejsca. Nie może być ono blisko grzejnika, blisko okna lub na niestabilnej powierzchni. Musi być natomiast odpowiednio duże oraz komfortowe. Możesz je kupić lub zrobić sam, zawsze zwracaj jednak uwagę na wentylację. Oczywiście pamiętaj także o zbiorniczku z wodą.

Brzmi strasznie? Wprost przeciwnie! Węże to naprawdę fascynujące zwierzęta. Obserwacja ich życia potrafi dostarczać mnóstwo przyjemności. Wcześniej jednak poczytaj trochę o nich…