post

Podobnie jak ludzie, tak samo starzeją się koty. Z biegiem lat stają się coraz wolniejsze, ospałe, zmęczone. Jednak nawet taki kotek potrzebuje zabawy i nieco rozrywki. Bawiąc się ze starszym zwierzątkiem, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Zmęczenie

Przede wszystkim nie powinieneś go za bardzo przemęczać. Twój kotek z biegiem lat potrzebuje coraz więcej odpoczynku i snu. Kiedy widzisz, że śpi – nie przeszkadzaj mu. Dopiero gdy wstanie – zacznij zabawę. Z jednej strony będzie wyspany, wypoczęty, z drugiej będzie miał jeszcze więcej ochoty do bawienia się. Oczywiście cały czas monitoruj zdrowie kociaka.

Odpowiednia zabawa

Wybieraj raczej te formy rozrywki, które nie nadwyrężą za bardzo jego stawów. Staraj się, aby zabawa bardziej zaciekawiła kota, niż go zmęczyła. Przy okazji pamiętaj, że jeśli Twój pupilek zbyt szybko się męczy, to może cierpieć na chorobę serca. Odpowiedni dobór zabawek jest bardzo istotny. Przede wszystkim jednak obserwuj pupilka. Jeśli widzisz, że wskakiwanie na jakąś półkę sprawia mu trudność, dołóż jeszcze jeden schodek. Eksperymentuj! Nowa zabawka może okazać się intrygująca. Nie musisz kupować ciągle nowych. Możesz starą schować na jakiś czas, a następnie znowu mu ją dać do zabawy.

Zdrowie

Przede wszystkim bezpieczeństwo! Myj często zabawki oraz schowaj proszek do prania, przyprawy oraz inne niebezpieczne dla kotów rzeczy. Nerki starszego kota nie pracują już tak dobrze, a każde kolejne zatrucie jeszcze bardziej je osłabia. Kot może omyłkowo wziąć jakiś przedmiot za zabawkę, który w rzeczywistości okaże się dla niego szkodliwy.

Pamiętaj, że starość to nie choroba. Podobnie jak ludzie, tak samo koty potrzebują wówczas więcej opieki, miłości oraz Twojej pomocy. Starszy kociak może stać się bardziej kapryśny, jednak to nie jest jego wina. Każdego dnia staraj się mu pomagać, obniżać półeczki do wskakiwania, urozmaicać jedzenie. Tak naprawdę to wyłącznie od Ciebie zależy, jak Twój kotek spędzi jesień życia.