post

Wychowywanie psa jest bardzo trudnym, ale i niezwykle przyjemnym zajęciem. Nie polega ono tylko na nauce pewnych komend, lecz także na zapobieganiu pewnym zachowaniom.

Tradycyjna scena. Wraz z rodziną jemy niedzielny obiad, aż nagle podchodzi do nas nasz piesek. Po chwili błagalnym wzrokiem zaczyna nas obserwować, następnie kładzie pyszczek na kolanie. Nie możemy tego wytrzymać – piesek dostaje kawałeczek naszego obiadu. Historia powtarza się codziennie.

Logika

Ulegając błaganiu naszego pieska, popełniamy ogromny błąd. Nasi czworonożni przyjaciele zawsze postępują w utarty sposób. Jeśli za dane zachowanie otrzymają nagrodę, prawdopodobnie znowu postąpią podobnie. Prześledźmy powyższą scenę jeszcze raz. Piesek podchodzi do nas, aby dostać coś, co przypomina mu jego ulubiony przysmak. Dostaje go, a więc spróbuje jeszcze raz. W końcu nauczy się tego. Dla psów paradoksalnie bardzo ważna jest stabilizacja. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wpływa ona na samopoczucie oraz zdrowie naszego pieska. Zwierzęta te uwielbiają, jak coś się powtarza oraz ma stałą porę. Przykładowo, jeśli przez pewien czas będziemy chodzić na spacery wieczorem, to za którymś razem nasz piesek sam zacznie domagać się spaceru o podobnej porze.

Rywalizacja

Nieuleganie naszemu pieskowi potraktujmy jak rywalizację. Dlaczego nie możemy odpuścić? Dokarmianie jest niezwykle szkodliwe z kilku powodów. Podobnie jak ludzie, tak i psy powinny dostawać jedzenie o stałej porze (stabilizacja). Bardzo ważny jest także sam pokarm. O ile karma jest sprawdzonym daniem, o tyle kawałek steku może już zaszkodzić naszemu pupilowi.

Skutki uboczne

Cykliczne dokarmianie psów przy stole jest szkodliwe, jednak jeszcze gorsze jest wybiórcze dawanie kawałka jedzenia. Pies całkowicie traci orientację. Z jednej strony wie, że za to, co robi, może dostać nagrodę, ale jednocześnie czasami nie dostanie nic. Wówczas prawdopodobnie zacznie nasilać się szczekanie, bieganie od jednego krzesła do drugiego. Pies pomyśli sobie, że musi się znacznie mocniej starać, aby coś dostać.